Akü

Akü

Araçların ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin depo görevini üstlenen aküler, Avcılar akü market kalitesi ile araçlarınızda. Aracın iç ve dış tüm elektrik sisteminin çalışma, ateşleme ve aydınlatma devresinde görevli aküler, tüm motorlu araçlarda bulunan en önemli donanımdır.

Marş motoruna güç gönderme, far ve diğer aydınlatma sistemini etkinleştirme, otomatik cam ve kapıların hareketini koordine etme, radyo ve sinyalleri aktifleştirme akünün araç içinde sağladığı başlıca görevlerindendir.
Kuru/sıvı, jel/start stop akü olarak çeşitlere ayrılan, bunun yanı sıra; demir-nikel, kurşun-asit, nikel-kadmiyum içeriklerine göre de sınıflanan bu enerji kaynakları, 60- 70- ve 105 amperden oluşan alternatifleri de bulunmaktadır. Aracın modeli ve performansına bağlı olarak seçilen bu akü çeşitleri, şarj edilebilir, uzun ömürlü yapıları ile de çok yönlü kullanım avantajı sağlamaktadır.  
 
Aküler taşınabilir özellikleri ile pek çok alanda enerji kaynağı olarak kullanmak amaçlı tercih edilmektedir. Özellikle araç için olmazsa olmaz donanımlardan olan aküler, kullanıma bağlı olarak zamanla tükenme yada bitme pozisyonuna gelebilmektedir. Bu gibi durumla karşı karşıya kalınması durumunda ne yazık ki araçların çalıştırılması ve hareket ettirilmesi mümkün değildir. Aracın elektrik sistemine enerji gitmemesinden ötürü, marş ve diğer elektrik aksamlarında bir ateşlenme olmayacak ve araç çalışmayacaktır. Olur olmadık zamanlarda bu gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için, akü kontrollerinin mutlaka yapılması gerekmektedir.
 
Genel itibari ile ömürleri 5 ile 6 yıl arasında değişmekte olup, değiştirilme pozisyonları yetkili servislerce yapılması gerekmektedir.

 
  • Akülerin ömrünün korunması için; araç çok yüksek ısıya maruz kalacağı ortamda bırakılmamalı, kullanılmayan aküler aralıklarla şarj edilmelidir. 
  • Şarj etme işlemi sırasında akünün yüksek ısıya maruz kalması engellenmeli, bu işlem gözetim altında yapılmalıdır.
  • Şarj etme işlemi uygun seviyeye ulaşması durumunda kesilmeli, aşırı şarj etme durumundan kaçınılmalıdır.
  • Bunun tam aksine düşük şarj işlemi de aküler için risk teşkil etmektedir. Aküye düşük devrede gelen enerji, içeride sülfatlaşmaya yol açarak, kaynağın performansını bozacak sorunlara yol açmaktadır.
  • Yaz aylarında artan hava sıcaklıkları ile birlikte sulu akülerde görülen sıvı kaybı gözetim altında olmalı, belirli seviyenin altına düşmesi durumunda, yetkili servislerce müdahale edilmesi gerekmektedir.
  • Kutup başlarında zamanla meydana gelecek oksitlenmenin takipçisi olup, risk teşkil ettiği bilinmelidir. 

Akü alırken dikkat etmeniz gereken en önemli detay, aracınızın performansına uygun olmasıdır. Bunun yanı sıra bilinen, kaliteli markaların akülerini seçmek, fiyatının bütçenize uygun olanı tercih etmek ve herşeyden önemlisi satış sonrası servis desteği veren bir firma ile iletişimde olmak, her açıdan avantajınıza olacaktır. 
 
Bosch service akü kalite ve güvencesinde, satış ve servisini üstlendiğimiz Avcılar akü desteğimizle, her marka ve model aracına uygun çözümler sunuyor, kaliteye uygun fiyata sahip olma fırsatı sunuyoruz.
Servisimizde, gerek periyodik bakımlar, gerek araç onarımlarda mutlaka gözden geçirdiğimiz akü kontrolleri, araç performansının korunması açısından da aksatılmaması gereken bir bakımdır.
 
Deneyimli hizmet geçmişimiz, profesyonel oto servis desteğimiz, alanında uzman teknisyen personel kadromuz ile aracınıza en uygun akü seçim ve montajını gerçekleştiriyor, akü ile ilgili yaşanacak her türlü arıza ve sorunda çözüm odaklı çalışmalar yürütüyoruz. OpelPeugeotRenaultVolkswagenVolvo modelleri için akü marketi stoğumuz hazır.

İlgili Konular

Dizel Enjektör Arıza Belirtileri

Dizel Enjektör Arıza Belirtileri

Rehbere git

Hadımköy Oto Sanayi

Hadımköy oto sanayi, İstanbul´un en yoğun otomotiv sanayi sitesi olup, sitede oto tamirhaneleri, oto yedek parça mağazaları, oto aksesuar mağazaları, oto kuaförleri ve otomotiv sektörüyle ilgili diğer işletmeler yer almaktadır.

Rehbere git
Hadımköy Oto Sanayi
Mazot Filtresi Arızası

Mazot Filtresi Arızası

Dizel motorlu araçların verimli ve sorunsuz çalışmasında mazot filtresinin rolü hayati önem taşır. Bu küçük ancak kritik parça, motorun sağlığı için gerekli temiz yakıt akışını sağlamakla sorumludur. Ancak, mazot filtresinde meydana gelen tıkanıklıklar, motorun performansını ciddi şekilde etkileyebilir ve zamanla daha büyük sorunlara yol açabilir. Mazot filtresinin işlevini, tıkanıklığın belirtilerini ve potansiyel etkilerini, ayrıca motor üzerindeki uzun vadeli zararlarını inceleyeceğiz. Araç bakımının bu önemli yönü hakkında bilgi sahibi olmak, aracınızın performansını ve...

Rehbere git

Araba Neden Hararet Yapar

Motor ve yakıt sistemi ile kurulu bir düzen içinde çalışan araçlar, uzun süre, zorlu şartlarda kullanıma bağlı olarak farklı arızalar ortaya çıkarabilmek de, araçve trafik güvenliğini tehlikeye atacak durumlara sebebiyet verebilmektedir.

Rehbere git
Araba Neden Hararet Yapar