Klima

Klima

Aracınızın klima ile ilgili yaşayacağı tüm mekanik, teknik ve elektronik sorunlarda Avcılar oto klima olarak yanınızda yer alıyor, uygun fiyat, kaliteli hizmet ve Bosch servis güvencesinde araçlarınızı emanet alıyoruz.

Özellikle sıcak iklime sahip bölgelerde, yaz mevsiminde araç kullanmak neredeyse eziyet haline gelmektedir. Hem sürücü, hem de yolcular için zorlu geçen yolculuk sürecinde cam açmakta artık fayda etmemektedir.
Sıcak havanın verdiği basınç ve nem araç içinde nefes almayı dahi zorlaştıracak hale getirirken, araç içi bazı aksamlarında zarar görmesine sebep olmaktadır.
 
Bu sebeple araç içi klimaların bakımı ve kullanılması oldukça önemlidir. Araç içindeki havayı serinletip, nemin boğucu etkisini azaltan bu sistemler, ısı kontrol kademeleri ile de istenen derecedeki soğuk havayı alana yayma prensibine sahiptir. 
Aynı zamanda hava temizlemeye katkıda bulunan polen ve aktif karbon filtreleri ile de ortamda bulunan havanın kalitesini artıracak çözümler sunmaktadır.
 
Standart olarak 20 C olması uygun görünen araç içi sıcaklık, klimalar sayesinde, mevsim yada iklimsel şartlar farketmeksizin kontrol altına alınabilmektedir.
 
Klimaların mekanizmasında; kompresör, kondenser, nem tutucu filtre, klima fanı ve sensörler bulunur. Bu sistem, içeriden emdiği nemli ve sıcak havayı içinde soğuk havaya dönüştürerek tekrar üfleme prensibi ile çalışmaktadır.
Kış mevsimlerinde yada soğuk havalarda da ortamı ısıtmak, camlardaki buzlanmayı yok etmek için kullanılan klimalar, bu defa da sıcaklık ayarı ile ortamın soğuk hava direncini kıracak sıcak havayı ortama yaymaktadır.
Tek bir düzenek ile hem sıcak hem de soğuk ayarda kullanılabilen klimalar, manuel ve dijital olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.
 
Araç klimasını kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Çok fazla sıcak havalarda, park halinde, camları kapalı olan araç öncelikle havalandırıldıktan sonra klima çalıştırılmalı, yavaş yavaş soğuk hava kademesi artırılmalıdır. Araç stop etmeye yakın klimalar kapatılmalı,filtrelerin kuruması sağlanmalıdır. 
Bu şekilde hem klima ömrü uzamış hem de yakıttan tasarruf ediliş olmaktadır.
Araç içi klimalarda önemli iki detay vardır ki, o da klima gazı ve yağıdır.
Soğutucu ve ısıtıcının tam performansta çalışabilmesi için bu yağ ve gazın yeterli seviyede olması gerekmektedir. 
 
Bu yağ ve klima gazının işlevi; gaz halden, sıvı hale dönüşürken ısı verme, sıvı formundan, gaz haline dönüşürken de ısı alma şeklinde çalışıp, sıvıları düşük basınç ile kaynama noktasının düşmesine ve sıvı halden gaz formuna geçerken de ortamdaki ısıyı çekme prensibi ile çalışmaktır.
 
Bahçeşehir oto klima hizmetlerimiz ile klima yağı ve gazların ölçümünü periyodik olarak gerçekleştiriyor, gerekli durumlarda takviyesini sağlıyoruz. Sadece oto servislerce yapılan bu  bu müdahaleyi, her aracın markası ve performansına göre değerlendiriyor, en uygun yağ ve gaz basımlarını gerçekleştiriyoruz.
 
Son teknoloji ekipmanlarımız ve her biri alanında uzman teknisyenlerimizin gözetiminde yaptığımız klima bakım ve onarım çalışmalarımızda, önceliğimiz aracın güvenliğidir. 
Bu sebeple bütün parça değişimlerini orjinal yedek parça ve garantili hizmet ağı altında gerçekleştiriyor, aracınızın performansını ve ömrünü korumasına yardımcı olacak çözümler üretiyoruz.
Dönemlik / periyodik klima bakım ve onarımlarınız için 7/24 müşteri hizmetlerimiz ile irtibat halinde olabilir, size en uygun takvime randevularınızı oluşturabilirsiniz.
Oto klima bakım onarımı yaptığımız önemli markalardan bazıları OpelPeugeotRenaultVolkswagenVolvo arasındadır.
 

İlgili Konular

Mazot Filtresi Arızası

Mazot Filtresi Arızası

Dizel motorlu araçların verimli ve sorunsuz çalışmasında mazot filtresinin rolü hayati önem taşır. Bu küçük ancak kritik parça, motorun sağlığı için gerekli temiz yakıt akışını sağlamakla sorumludur. Ancak, mazot filtresinde meydana gelen tıkanıklıklar, motorun performansını ciddi şekilde etkileyebilir ve zamanla daha büyük sorunlara yol açabilir. Mazot filtresinin işlevini, tıkanıklığın belirtilerini ve potansiyel etkilerini, ayrıca motor üzerindeki uzun vadeli zararlarını inceleyeceğiz. Araç bakımının bu önemli yönü hakkında bilgi sahibi olmak, aracınızın performansını ve...

Rehbere git

Araba Neden Hararet Yapar

Motor ve yakıt sistemi ile kurulu bir düzen içinde çalışan araçlar, uzun süre, zorlu şartlarda kullanıma bağlı olarak farklı arızalar ortaya çıkarabilmek de, araçve trafik güvenliğini tehlikeye atacak durumlara sebebiyet verebilmektedir.

Rehbere git
Araba Neden Hararet Yapar
Limitör Nedir

Limitör Nedir

Araç hareket sisteminde hızlanmak ve durmak için pek çok mekanizmalar birbiri ile koordineli olarak çalışmaktadır. Limitör de bu aksam lardan biridir. Peki Limitör nedir?

Rehbere git

Şanzıman Yağı Biterse Ne Olur

Vites kutusu da olarak bilinen şanzıman, aracın hızını kontrol etme, azaltma yada hızlandırma için gerekli olan enerjiyi motordan alarak, istenilen değerdeki bu gücü diferansiyele iletmekle görevli bir aracı mekanizmadır.

Rehbere git
Şanzıman Yağı Biterse Ne Olur