Yağ & Filtre Değişimi

Yağ & Filtre Değişimi

Motor bakımı ve temizliği, yağ filtresi değişimi ve rektifiye hizmetlerimizi Bosch servis güvencesinde, Bilge otomotiv tecrübesinde gerçekleştiriyor, aracınızın her daim üstün performansta yol almasına katkıda bulunuyoruz.

Motorun sistemli ve aksaksız çalışabilmesi için gerekli olan motor yağı, motorda bulunan bütün mekanik parçaların sürtünmeden birbiri ile koordineli olarak çalışmasını, yazın motorun soğuk, kışında donmaya karşı korunmasına katkıda bulunmaktadır. Motor yağını süzerek, en temiz hali ile mekanizmalara iletilmesini sağlayan filtreler, zaman içerisinde yoğun kullanıma bağlı olarak kirlenip, tıkanabilmekte, artık görevini yerine getirememeye başlamaktadır. 
 
Hal böyle olunca motor yapısına karışan toz ve tortular,hassas mekanizmalara giderek burada sıkıntılara yol açabilmek te, sistemin dengesini boza bilmektedir.
Bu sebeple motor yağının ve yağ filtrelerinin kontrolü araç sağlığı için göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. 
 

Yağ filtresi ne işe yarar?

Yağ filtreleri; motorda sürtünmeyi minimuma indirme, aşınmaya karşı koruma, soğutma ve sızdırmazlık sağlama gibi işlevsellikleri ile de motorun performansını korumada önemli bir yere sahiptir.
Araçlarda, atom ve kağıt yağ filtresi olarak iki çeşiti bulunan, 10.000 ile 15.000 km aralığında değişimini uygun gördüğümüz bu filtreler, mutlaka yetkili servislerce müdahale edilmesi gereken aksamlardır.
Sürekli hareket halinde bulunan araca, zamanla yerleşen toz, duman ve tortular motor yağına kadar ulaşabilmek de mekanizmaların işleyişine . Filtreler 
 

Yağ filtresi değişimi nasıl yapılır?

Motor yağ karterinin kapağını gevşeterek içinde bulunan yağın başka bir hazneye boşaltılmasını sağlayarak filtre değişim işlemine başlıyoruz. Motorun içindeki yağ tamamen boşaldıktan sonra tapa contalarını değiştirerek, kapağı yeniden tapa ile sabitliyor, sızdırmaz olduğundan emin oluyoruz.
 
Bu işlemin ardından, filtre kapağının üzerindeki emniyet kilitlerini açarak, filtre kapağını çıkarıyoruz, filtre haznesi içindeki eski filtreyi çıkarıp, yerine yenisini monte ediyoruz. Hazne üzerinde bulunan contayı da tekrar yenisi ile takas ederek, hazneyi yerine oturtma işlemine geçiyoruz. Filtre kapağını kapatıp, sıktıktan sonra, emniyet kilidini kapatıp değişimi tamamlıyoruz. Ardından araca yeni motor yağı ekliyor ve artık aracı çalışmaya hazır hale getiriyoruz.
 

Yağ filtresi değiştirilmezse ne olur?

Kirlenen ve tıkanan filtreler, zamanla yağın içerisinde biriken tortuları süzmeden motor mekanizmasına göndermeye başlar.  Hassas donanımlı motor için bir risk olan bu durum, zamanla motorda daha büyük arızalara yol açar. Filtre bakımı yaptırarak ödenecek cüzi miktarlı gider yerine daha ağır masaraflarla karşı karşıya kalan sürücüler, böylelikle küçük bir parçanın araç için ne denli önemli olduğunun farkına varır ve periyodik araç bakımlarını artık aksatmamaya başlar.
 
Araçların bütün donanımları koordineli bir sistem içinde, bir bütün olarak çalıştığı için, her parçasının mükemmel ve aksaksız olarak etkileşim içinde olması gerekmektedir. Bu sebeple, dönemlik yada periyodik olarak yaptığımız oto bakım hizmetlerimiz ile sadece oto motor tamiri ve filtre değişimi değil, tüm aracınızı koruma altına alacak bakım ve korumalarını gerçekleştiriyoruz. 
 
Daima kaliteli, hizmet, profesyonel işçilik politikası yürüterek geldiğimiz bu gün, sektörün öncü kuruluşlarından biri olarak hizmet veriyor, her marka ve model aracın ihtiyacı olan bakım, onarım ve yedek parça değişimlerini titizlikle üstleniyor, verdiğimiz hizmeti de garanti altına alıyoruz
 
Müşteri memnuniyeti kazanmak, araçların güvenle trafikte yol almasını sağlamak ve elbette her zaman ulaşılabilir uygun fiyatlı hizmetlerle müşterilerimizi kucaklamak için çalışıyor, her bütçeye hitap edecek çözüm ve çözüm yolları sunuyoruz.
Tecrübeli geçmişimiz, kaliteli ve donanımlı alt yapımız, her marka ve model aracın ihtiyacı olan servis desteğini verecek kapasitede olup, uzman teknisyenlerimiz ile hızlı ve sorunsuz çalışmalara imza atıyoruz.
 

İlgili Konular

Çatlak Cam Tamiri

Çatlak Cam Tamiri

Rehbere git

Mazot Filtresi Arızası

Dizel motorlu araçların verimli ve sorunsuz çalışmasında mazot filtresinin rolü hayati önem taşır. Bu küçük ancak kritik parça, motorun sağlığı için gerekli temiz yakıt akışını sağlamakla sorumludur. Ancak, mazot filtresinde meydana gelen tıkanıklıklar, motorun performansını ciddi şekilde etkileyebilir ve zamanla daha büyük sorunlara yol açabilir. Mazot filtresinin işlevini, tıkanıklığın belirtilerini ve potansiyel etkilerini, ayrıca motor üzerindeki uzun vadeli zararlarını inceleyeceğiz. Araç bakımının bu önemli yönü hakkında bilgi sahibi olmak, aracınızın performansını ve...

Rehbere git
Mazot Filtresi Arızası
Araba Neden Hararet Yapar

Araba Neden Hararet Yapar

Motor ve yakıt sistemi ile kurulu bir düzen içinde çalışan araçlar, uzun süre, zorlu şartlarda kullanıma bağlı olarak farklı arızalar ortaya çıkarabilmek de, araçve trafik güvenliğini tehlikeye atacak durumlara sebebiyet verebilmektedir.

Rehbere git

Limitör Nedir

Araç hareket sisteminde hızlanmak ve durmak için pek çok mekanizmalar birbiri ile koordineli olarak çalışmaktadır. Limitör de bu aksam lardan biridir. Peki Limitör nedir?

Rehbere git
Limitör Nedir