Araba Cam Çatlak Tamiri

Araba Cam Çatlak Tamiri

Araç camları, çeşitli darbeler alarak kırılma veya çatlama riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Araba cam çatlaklarının genellikle ön camlarda meydana geldiğini görüyoruz. Ön cam, darbelere daha açık bir konumda olduğu için genellikle ilk önce, ön camın hasar aldığına rastlarız. Ön camlar yukarıdan düşen nesnelerin de hedefindedir. Aslında araçlarda genellikle kaliteli camlar kullanılır. Ve cam kırılması sıklıkla karşılaştığımız durumlar da sayılmaz. Ama darbelerin şiddetine göre kırılma riskiyle karşı karşıya kalıp çatlayabilirler. Ön camda bulunan çatlaklar ise görüş açısından oldukça tehlikeli olabilmektedir. Sürücünün görüşünü kısıtlayan ön cam çatlakları sürücünün ve hatta trafikteki diğer araç sahiplerinin de güvenliğini tehdit edebilir. Araba cam çatlak tamiri durumunun pek önemsenmediği görülür. Sürücüler genellikle vakit bulduklarına tamir işlemlerine zaman ayırmaktadırlar. Oysa cam çatlakları zamanında tamir edilmesi gitgide büyüyebilir. Bu ilk olarak güvenlik açısından sonra da maliyet artışı açısından dezavantajlı bir durumdur. Çünkü çatlakların zamanla büyümesi tüm camın değişimini de gerekli kılabilmektedir. Bu gibi durumlarda kasko ve sigorta durumları da dikkate alınmalıdır. Poliçenizin detaylarına bakmayı sakın ihmal etmeyin. Zira bazı poliçeler cam tamiri ve değişimini de kapsayabilmektedir.

Tamir işlemlerinde çatlağın büyüklüğü ve camın durumu oldukça önemlidir. Minik çatlaklar, cam tamir servisleri tarafından hususi reçineler yardımıyla tamir edilebilmektedir. Bahsi geçen reçineler, çatlağın içine enjekte edilip UV ışını ile sertleşmesi sağlanır. Bu işlem sayesinde çatlak görünümü kaybolup çatlağın yayılımı durdurulmuş olur. Onarım yöntemlerinden biri de tamir kitleridir. Bu kitler, yine reçine içermektedir ve yüzeysel çatlaklar için kullanılır. Küçük çatlaklarda bu gibi onarım işlemleri yaptırılıp çatlağın büyümesi durdurulur ve de görüntü olarak çatlak giderilmiş olur. Fakat bir de büyük çatlaklar vardır ki yukarıda bahsettiğimiz yöntemler bu çatlakların onarımı için işe yaramamaktadır. Büyük ve sürücünün görüşünü kısıtlayan çatlaklar camın tamamının zayıflamasına neden olarak ciddi güvenlik riskleri oluştururlar. Bu gibi durumlarda cam değişimi zaruri hale gelmektedir.
Cam çatlaklarının risk durumu her zaman ilk bakışta da anlaşılmayabilir. Profesyonel bir servis tarafından çatlağın incelenip risk durumu tespitinin yapılması gerekir. Uzman kişilerce yapılan bu tespit sonrasında uygun tamir şekli seçilip uygulanır. Arabadaki cam çatlakları yalnızca bir görüntü kirliliği olarak değerlendirilmemelidir. Bunun bir güvenlik riski olduğu ve ciddiye alınması gerektiği de unutulmamalıdır. Diğer bütün arızalar gibi bu arıza da ciddiye alınıp en kısa zamanda tamir edilmelidir.

Araba Cam Çatlak Tamiri

Oto Cam Çatlak Tamiri Fiyat

Oto Cam Çatlak Tamiri Fiyat

Cam çatlakları ciddi arızalardır ve dikkate alınıp bir an önce onarılması veya değiştirilmesi gerekmektedir. Araç kullanıcıların böyle durumlarda akıllarına gelen ilk soru, oto cam çatlak tamiri fiyat aralığının nasıl olduğudur. Bu tamir işlemleri için belli bir fiyattan bahsetmek olanaksızdır. Çünkü fiyat aralığı birçok etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu etkenler arasında çatlağın boyutu ve konumu önemli bir yer tutar. Çatlak boyutu küçük ise maliyeti az, büyük ise maliyeti yüksek olacaktır. Aracın modeli de etkenlerden bir diğeridir. Özellikle cam değişimi gerekiyorsa araçtan araca kullanılan malzeme modeli değiştiği için fiyat da değişecektir. Pahalı bir aracın camı da pahalıdır. Cam değişiminde bu pahalılık da faturaya yansıyacaktır. Son olarak yapılacak tamir işlemi çeşidinin de büyük bir etken olduğunu söyleyebiliriz. Yüzeysel çiziklerde basit onarımlarla tamir işlemi gerçekleştirilir ve bu durumda maliyet de düşük olur. Yine de ortalama bir fiyat aralığından bahsetmek gerekirse, küçük çatlaklarda 50 ile 150 dolar aralığından bahsedilebilir. Cam değişikliği durumlarında ise, 200 doların üzerine çıkabilen maliyetler 1000 dolara kadar da ulaşabilmektedir. Görüldüğü üzere fiyatlar arasında dünya kadar fark vardır. Bu fiyatların her gün değiştiği de unutulmamalıdır. Her aracın ve arızanın tamir fiyatı birbirinden çok farklı olacağı için bir oto tamir servisinden aracı da göstererek fiyat almak en makul hareket olacaktır. Dilerseniz birden fazla fiyat teklifi alıp değerlendirebilirsiniz. Kasko ve sigorta poliçenizin detaylarını da tekrar kontrol etmeyi unutmayın. Bazı poliçeler bu tür tamir masraflarını da kapsayabilmektedir.

Oto Cam Çatlak Tamiri Fiyat

Cam Motoru Tamiri

Cam Motoru Tamiri

Cam motorları elektrikli araçların pencere mekanizmalarının bir bileşenidir. Elektrikli cam motorları araçta camların açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Bu cam motorlarının herhangi bir arıza ile karşılaşmaları durumunda cam motoru tamiri gerekmektedir. Cam motorları zamanla aşınma gibi sebeplerle arızalana bilmektedirler. Cam motoru arızasını anlamanın yolu araçta pencere sistemiyle alakalı olarak karşımıza çıkan aksiliklerde gizli olabilir. Peki cam motoru arızasının belirtileri nelerdir? Camın hareket esnasında çıkardığı tuhaf sesler motorun bozulma belirtilerinden ilkidir. Diğer belirti pencere düğmesine basıldığı halde camların hiçbir tepkide bulunmamasıdır. Burada elektrik bağlantısıyla alakalı bir problem durumu ihtimalinden söz edilebileceği gibi cam motorlarında da bir arıza söz konusu olabilir. Diğer bir belirti ise, tek taraflı hareket durumudur. Pencere sadece tek bir yöne doğru hareket performansı sergileyebiliyorsa bu cam motoru arızasına işaret etmektedir. Cam motorunda herhangi bir arıza varsa pencereler daha yavaş hareket edebilir hatta hiç hareket de etmeyebilir. Bu durumlarla karşılaşmak, aracınızda cam motoru arızası olduğunu tespit etmenize yardımcı olacak belirtilerdir. Cam motoru arızasına dair herhangi bir şüpheniz var ise profesyonel bir servisten yardım almanız tavsiye edilir. Nedeni ise cam tamiri işinin teknik bilgi ve özel araçlar gerektirmesidir. Peki cam motoru tamiri nasıl yapılır?
Aracınızdaki bazı belirtiler aracılığı ile saptadığınız bu arızanın tamiri için atılacak ilk adım arıza teşhisidir. Arızanın kaynağı bütün arızalar için çok önemlidir. Çünkü doğru onarım işlemi için önce doğru teşhis yapılmalıdır. Cam motoru arızalarında arızanın kaynağı, elektrik bağlantıları, kontrol düğmesi ve pencere sistemi olabileceği gibi motorun kendisi de olabilir. Diğer aşamada, cam motoruna ulaşmak için kapı paneli sökülmesi durumunda kalınabilir. Sökme işleminden sonra motorun bağlantıları ve ne şekilde çalıştığı kontrol edilir. Arızanın kaynağı önemsiz bir bağlantı sorunu da olabilmektedir. Motoru incelediğinizde herhangi dışsal bir arıza varsa ve motor artık çalışmaz durumda ise motoru değiştirmeniz gerekebilir. Bazen motorun iç parçalarının tamiri de durumu kurtarabilmektedir. Motorda arıza saptayıp motoru yeni motor ile değiştirdiyseniz kapı panelini tekrar eski şekilde yerine yerleştirebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra pencerenin hareketlerini tekrar kontrol etmeniz arızanın onarımından emin olmak açısından önemlidir. Eğer test sırasında pencere eski sağlıklı performansına döndüyse tamir işlemi bitti demektir. Bu işlemler araç sahiplerinin tek başına sorumluluk alacağı bir uygulama değildir. Elbette deneyimli araç sahipleri gerekli araç gereç ve tecrübeleri varsa bu işlemleri gerçekleştirebilirler fakat bu konuda herhangi bir deneyimi olmayan kişilerin tamir işlerine girişmeleri asla önerilmez. Zira tamir işlemi sırasında yapılan hatalar, mekanizmanın daha fazla hasar görmesine ve çeşitli güvenlik sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Bazen küçük arızalar bu şekilde çığ gibi büyüyen hasarlara yol açabilir. Bu durumda yapılacak en iyi şey işi uzmanına bırakmak olacaktır. Bu her anlamda en makul ve en güvenli yoldur.
 

Cam Motoru Tamiri