Motor

Motor

Aracın ana ve en önemli mekanizması olan motorların, oto motor tamiri işlemini Bosch service kalitesi ve güvencesinde gerçekleştiriyor, profesyonel işçilik ve donanımlı alt yapımız ile sorunsuz çalışmalara imza atıyoruz.

Aracın beyni olarak tabir edeceğimiz motor sitemi, tüm aksamların sistemli ve birlikte çalışabilmesine öncülük eden donanımlardır. 
 

Motor tamiri (Rektifiye) neden yapılmalı?

Her marka, model yada araç sınıfına göre değişkenlik gösteren motor kapasitesi, zamanla yoğun kullanıma bağlı olarak performansını kaybetmekte, aracın çekiş gücünün düşmesine, sürekli başka aksamlarda da arızanın baş göstermesine sebebiyet vermektedir. 
 
Tüm içten yanmalı araçlarda, uzun ve zorlu kullanım sonucunda motor segmentlerinde meydana gelen aşırı derecede aşınma ve deformasyon, motorun ilk günkü kalite ve verimde çalışmasını kaybettirmeye sebep olmakta ve sonunda da çalışamayacak duruma gelmektedir. Bu durumda motor yataklarının aşınması ve piston halkalarının düzgün oturmaması sonucu artık motorun rektifiye edilmesi kaçınılmaz olmaktadır. 
 

Motor tamiri (Rektifiye) nasıl yapılır?

Araç için oldukça önemli olan bu donanımın, bütün sisteminin sökülüp bakımının yapılmasını gerektiren bir işlem olmasından ötürü kesinlikle bu işte profesyonel ve yetkili servislerce rektefiye işleminin yapılması gerekmektedir.
Aracın, kriko ile kaldırılarak motor yağının boşaltılması ile başlanan rektefiye işlemine, motorla bağlantısı bulunan; radyatör, marş, akü, kayış ,şanzıman ve hava kompresörünün ilişiği kesilmesi ile devam etmektedir.
 
Büyük bir hassasiyet ile yerinden çıkarılan motor bloğu, tüm bileşenlerinden tek tek ayrılarak, ayrı ayrı incelemeye alınmaktadır. Alternatör, servo direksiyon ve yağ pompası, krank mili kasnağı, yağ karteri, sibop kapakları, emme manifoldu, silindir kapağı, piston kolu, kısacası motorda bulunan ne kadar bileşen sistem varsa tek tek söküldükten sonra, gerekli ise yedek parçaları ile değişimi yapılmakta, değil ise temizlikleri ve bakımları yapıldıktan sonra tekrar montaj için beklemeye alınmaktadır.
 
Motorun donma tapaları değiştirilip, silindir duvarları, içindeki mekanizmanın rahat hareket edebilmesi için pürüzsüz bir yüzey oluşturmaya yardımcı honlama işlemi ile aşındırma çalışmalarına tabi tutulmaktadır.
 
Motora bağlı bütün parçalar tek tek temizlenip,deformasyonu giderildikten, gerekli ise yeni orjinal parçalar temin edildikten sonra artık yeniden bu aksamların motora yerleştirilmesi işlemine geçilmektedir.
 
Uzman ustaların ellerinde yeniden motorda yerlerini alan bileşenlerin montajı da tamamlandıktan sonra, bir lift yardımı ile motor yeniden araca yerleştirilmekte, diğer sistemlerle bağlantısı yapıldıktan sonra kullanmaya hazır hale gelmektedir.
 

Motorda sorun olan araçta ne gibi belirtiler görünür?

Yeni harekete geçmiş aracın egzozundan siyah ve mavi duman çıkması, aracın teklemesi ve çekişten düşmesi, motordan ses gelmesi, motor yağında metal kalıntıların görünmesi, motorun performansının hissedilir derecede düşmesi, motor bölümünden duman ve buhar çıkması, soğutucuların yeterli miktarda soğutmaması, aracı çalıştırırken sorun yaşanması motorun artık rektifiye edilmesi zamanının geldiğinin habercisi olmaktadır.
 

Motor tamiri ( rektifiye) maliyeti ne kadardır?

Oldukça meşakkat ve dikkat gerektiren bu çalışmayı uzman teknisyenlerimizin gözetiminde, yeni nesil arıza tespit ve bakım cihazlarımızın birlikteliğinde incelemeye alıyor, bozuk yada eskiyen parçaların tetkiki yapıldıktan sonra, orjinal yedek parça değişimleri ile motoru ilk günkü performansına getirmeyi hedefliyoruz.
 
Bu kadar özen ve disiplin gerektiren bir çalışma söz konusu ise hele birde bu bir aracın motoru ise mutlaka yetkili ve işinde uzman servislerce yapılması gereken bir işlemdir. 
 
Gerek maddi gerek manevi kayıplar yaşanmaması adına önemli olan bu detay, sürücü ve araç sahiplerinin göz ardı etmemesi gereken bir konudur. 
 
Yıllardır bu sektörde var olmanın kazandırdığı tecrübe, donanım, altyapı ve kaliteli hizmet prensibimiz ile en doğru ve titiz servis desteği veriyor, rektifiye esnasında yaptığımız yedek parça değişimlerini garanti altına alıyoruz.
Rektifiye maliyeti aracın motor gücüne, değişen yedek parçaların miktarı ve cinsi ile benzinli yada dizel araç motorlarına göre değişkenlik göstermektedir.
 
Elbette ki motor tamirinde bütçe önemlidir fakat unutulmamalıdır ki motor bir aracın beynidir. Bu sebeple doğru ellere teslim ederek, doğru müdahaleler yapılması öncelik gerektiren bir tutumdur. Yanlış yada eksik yapılan tamirler ileride daha büyük sorunlara yol açabilir, aracın motor tamiri için ödenen miktar fahiş boyutlara çıkabilir.
 
Orjinal yedek parça ve işçilik garantisi verdiğimiz motor tamir hizmetlerimizi, en kısa sürede, sorunsuz ve hatasız gerçekleştiriyor, aracınızı ilk günkü performansında kullanacak çözümlere, ekeonomik yoldan imza atıyoruz.

Motor rektefiye hizmeti veridğimiz markalardan bir kaçı ise Audi, Bmw, Fiat, Ford, Mercedes sayılır.

İlgili Konular

Şanzıman Yağı Biterse Ne Olur

Şanzıman Yağı Biterse Ne Olur

Vites kutusu da olarak bilinen şanzıman, aracın hızını kontrol etme, azaltma yada hızlandırma için gerekli olan enerjiyi motordan alarak, istenilen değerdeki bu gücü diferansiyele iletmekle görevli bir aracı mekanizmadır.

Rehbere git

Dizel Enjektör Arıza Belirtileri

Rehbere git
Dizel Enjektör Arıza Belirtileri
Mazot Filtresi Arızası

Mazot Filtresi Arızası

Dizel motorlu araçların verimli ve sorunsuz çalışmasında mazot filtresinin rolü hayati önem taşır. Bu küçük ancak kritik parça, motorun sağlığı için gerekli temiz yakıt akışını sağlamakla sorumludur. Ancak, mazot filtresinde meydana gelen tıkanıklıklar, motorun performansını ciddi şekilde etkileyebilir ve zamanla daha büyük sorunlara yol açabilir. Mazot filtresinin işlevini, tıkanıklığın belirtilerini ve potansiyel etkilerini, ayrıca motor üzerindeki uzun vadeli zararlarını inceleyeceğiz. Araç bakımının bu önemli yönü hakkında bilgi sahibi olmak, aracınızın performansını ve...

Rehbere git

Çatlak Cam Tamiri

Rehbere git
Çatlak Cam Tamiri