Araba Neden Hararet Yapar

Araba Neden Hararet Yapar

Araba Neden Hararet Yapar

Araba Neden Hararet Yapar

Bunlardan biride motorda görülen aşırı ısınma olarak tabir edilen hararet.

Peki Araba neden hararet yapar?
 
Aracın gösterge panelinde 90’ın altında olması beklenen hararet ikaz lambası, motorun aşırı ısınmasına bağlı olarak buradaki değeri yükselmeye başlar. Motor için bir risk olarak değerlendirilen bu durum, araç mekanizması içinde yaşanan pek çok sorun ve arızanın kaynağından dolayı görülebilmektedir.

  • Motor ısısının dengede kalmasını sağlayan devirdaim pompasının ve termostatın arızalanması.
  • Radyatör peteklerinin tıkanması
  • Antifriz suyunun bitmesi ve soğutma sisteminde gelişen sıkıntılar.
  • Soğutucu fanların bozulması
  • Suğutucu sıvıların içinde hava dolması
  • LPG li araçların soğutma sisteminin montajında yapılan hatalar
  • Sürekli ve hatalı vites değiştirme
  • Vantilatör kayışında yaşanan kopma yada deformasyonlar
  • Aracın silindir kapak contasının yanması sonucu su yanma odasına dolmaya başlar ve ortaya çıkan basınç aracın hararet yapmasına neden olur.
Görüldüğü üzere her biri soğutma sistemi ile alakalı olan mekanizmalarda yaşanan sorunlar dolayısı ile araç motoru soğuyamamakta, haddinden fazla ısınarak su kaynatmakta yada hararet yapmaktadır.
 

 Araba Neden Hararet Yapar

Sıkça Sorulan Sorular

Hararet yapan arabaya ne yapılır?

Özellikle yaz mevsiminde ısınan havanın da etkisi ile soğutma sisteminde yaşanan arızalar aracı hararet yapmaya sevk edebilmektedir. 
 
Motordaki soğutucu sıvılar, yeterince soğumadığında, ısının etkisi ile kaynamaya başlar, kendini motordan gelen duman, su sızıntısı ve zorlanma sesleri ile belli eden hararet fark edilmeye başlandığında araç durdurulmalı ve motorun soğuması beklenmelidir.
 
Kesinlikle radyatör kapağını açmak için acele edilmemelidir. İçerisinde kaynar halde bulunan su bu esnada fışkırarak yaralanmalara sebebiyet verebilmektedir.
Araç soğuduktan sonra su seviyesi kontrol edilerek eğer azalmışsa temiz su takviyesi yapılmalıdır. Bu aşamada sıcak olan motora ani soğuk su eklemesi kesinlikle yapılmamalı, motorun soğuması beklenmelidir. Böyle yapılması durumunda araç içinde oluşan basınç bazı aksamların çatlamasına ve farklı arızaların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.
 
Motorun yeterli soğuduğundan ve sıvıların seviyesinin standartlarda olduğundan emin olduktan sonra vakit kaybetmeden en yakın yetkili servise başvurulmalıdır.
 
Olmadık zamanlarda, olmadık yerlerde bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına periyodik araç bakımlarının ihmal edilmemesi önem arz etmektedir.
 
En azından uzun yola çıkmadan önce yetkili serviste baktıracağınız; radyatör hortum kontrolü, antifriz ve soğutma suyu kontrolü/değişimi, soğutma fanı ve aksamları kontrolü ile genel değerlendirme yapılması aracın hararet yapmasını engelleyen etkenler olacaktır.
 

Araba hararet yaptığında hangi sorunlar gelişir?

Aracın soğutma mekanizmasında yaşanan sorunlar dolayısı ile ısınmaya başlayan su, soğutma vazifesini yerine getirmemeye ve araç içerisinde sıcak basıncın gelişmesine neden olmaktadır. Bu basınçla birlikte, silindir kapak contası yanmaktadır. Motorun akıbeti için bir risk oluşturan bu faktör fark edilmediği durumda, içeride meydana gelen yüksek ısı ile bu kapat deforme olarak çatlar ve motorun blok yüzeyinde tortular oluşturmaya başlar.
 
Durum fark edilmeyip yola devam edildiği takdirde içeride gelişen sıcaklık pistonların ve segmanların eriyip, zarar görmesine yol açabilmek de buda motorun performansının bitmesine sebebiyet verebilmektedir.
 

Dikkat edilmesi gerekenler

Mekanik, teknik ve elektronik aksamlardan meydana gelen araçların performansını uzun yıllar koruması ve büyük arızalarla karşı karşıya kalmaması için dönemlik bakımlarının atlanmaması gerekmektedir.
Araçlarda bulunan gösterge panelleri sürekli takip edilmeli, verilen uyarı ve sinyallere dikkat edilerek aracın sorunu fark edilmelidir.
 
Hararet göstergesinin 90 altında olmasına, araç sıvılarının yeterli ve dengeli olması kontrol edilmeli gerektiğinde takviyesi ihmal edilmemelidir.
Araçları mutlaka markasına uygun yetkili servislere emanet etmeli, parça değişimleri orjinal yedek parçalardan olmasına özen gösterilmelidir.
 
Uzun yıllardır Bosch servis bünyesinde sektörde her marka ve model aracın oto servis hizmetlerini üstlenen firmamız, aracınızın ihtiyacı olan periyodik bakım, orjinal yedek parça değişimi, oto ekspertiz ve yol yardım ile vale desteği sağlamaktadır.
Son teknoloji arıza tespit cihazlarımız, uzman teknik personel kadromuz ve donanımlı alt yapımız ile sorunun kaynağını kısa sürede tespit ediyor, doğru ve hızlı müdahaleler ile aracınızı ilk günkü performansına geri kazandırıyoruz.
7 gün 24 saat ulaşabileceğiniz müşteri hizmetlerimiz ile aracınız için size en uygun takvime periyodik bakım randevunuzu oluşturabilir, acil arıza durumlarında her daim kapımızı çalabilirsiniz.