Motor Onarımı

Motor Onarımı

Araçların bir nevi beyin görevini üstlenen motorlar, kimyasal enerjiyi, mekanik enerjiye çevirerek, aracın hareket etmesini sağlayan güçlü mekanizmadır. Zamanla kullanıma bağlı olarak gelişen beyin arızası bakım ve onarımlarını Bosch service güvencesinde gerçekleştiriyor, kaliteli hizmeti uygun fiyat ile bir araya getiriyoruz.

Araçların marka ve sınıfına göre değişkenlik gösteren motor performansları, yakıtın yanış bölgesine göre; içten yanmalı ve dıştan yanmalı olarak çeşitlenmekte olup, yapılarına göre de düz, V tip, sıra tip ve yıldız tip olarak çeşitlenmektedir.
Uzun yıllar, zorlu kullanıma bağlı olarak tüm mekanizmalarda olduğu gibi motor donanımlarında da aşınmalar ve deformasyonlar ortaya çıkmaya başlamakta, bu da beraberinde performans düşüklüğü ve ilk zamanlar küçük çaplı arızalar meydana getirmektedir.
 
Aracın çekiş gücünün düşmesi, motordan ses ve koku gelmeye başlaması, egzozdan siyah ve mavi duman çıkması, aracın çalıştırılmasında sorun yaşanması ve zaman zaman teklemesi motorda bir sorunun olduğunun göstergesidir.
Aracın en büyük ve sistemli donanımı olan motorların bakım ve onarımı, bireysel olarak halledilecek kadar basit bir işlem değildir. Uzmanlık ve teknik bilgi gerektiren motor bakımı ve onarımı, oto servis ortamında, yetkili firmalarca, tecrübeli teknisyenlerin gözetiminde yapılması gereken bir çalışmadır.
 

Motorda görülen beyin arızalar nelerdir?

  • Akünün tükenmesinden kaynaklı motorun çalışmaması
  • Motorun aşırı ısınması ve soğutma sistemlerinin yeterince soğutmaması
  • Motordan gelen boğuk ses, koku yada teklemeler.
  • Karter, silindir yada kusurlu contalardan kaynaklı motorda ortaya çıkan duman ve koku.
  • Katalitik konvertörde yaşanan sorundan dolayı yakıt miktarının artması, aracın performansının düşmesi.
  • Bujilerde yaşanan sorundan dolayı motorda ortaya çıkan çalışmama durumu
  • Aracın yağ yakmaya başlaması. motorun artık rektifiye edilmesi gerektiğinin habercisidir.
 

Motor onarımı nasıl yapılır?

Aracın beyni konumundaki bu donanımda ortaya çıkan arızalarda, bağlı olduğu mekanizmalar tek tek ele alınmaktadır. Bütün sisteminin gözden geçirilmesi, gerekirse sökülüp temizlenmesi yada tamir edilmesi, gerekiyorsa yedek parça değişiminin gerçekleştirilmesi motor onarımlarında yapılan işlemler arasındadır. 
Bu denli kapsamlı ve detaylı bir mekanizmanın elbette ki alanında yetkili servis ve uzman teknisyenler vasıtası ile bakım ve onarımlarının yapılması gerekmektedir. 
Aracın servise alınıp, motor yağının boşaltılması ile başlanan çalışmalara, arızanın tespit cihazının ve araçta görülen sorunların verileri dikkate alınarak, yapılması gereken işlem ve uygulamalar, teknisyenler tarafından belirlenmektedir. Eğer bir rektifiye durumu söz konusu ise; motordaki bütün aksamlar tek tek sökülerek temizlenmekte, bakımları yapılmakta, motorun eski performansına kavuşturulmasına yönelik eksiklikler ve sorunlar giderilemeye çalışılmaktadır.
 
Motorun silindir duvarları, içindeki mekanizmanın takılmadan hareket edebilmesi için honlama işlemi ile pürüzsüz bir yüzey elde edilene kadar zımpara olmaktadır. 
Bakımı ve temizliği yapılan tüm aksamlar, tekrardan özenle motora montaj yapılarak, onarımı biten motor bir lift yardımı ile araca yerleştirilmektedir. 
 

Motoru korumanın yolları

Aracın bir nevi beyni olan motorların korunması, hem yakıt tasarrufu, hem de araç performansının bozulmaması açısından önemlidir. Periyodik olarak bakım ve kontrollerinin yetkili servislerce yapılması, aracın zorlu zemin koşullarında uzun süre kullanılmaması, küçük arızaların göz ardı edilmemesi, motorun aksamlarında ortaya çıkan eksiklerin en kısa sürede giderilmeye çalışılması, motorun performansını koruması aşamasında önemli detaylardır. 
Yine servisimizin bünyesinde gerçekleştirdiğimiz dönemlik motor temizliği, filtre değişimi ve  diagnostik takip ile aracınız uzun yıllar, güvenle yanınızda yer alabilecek. 
 
Kaliteli hizmet, uygun fiyat ve Bosch service güvencesinde verdiğimiz servis desteğimizi, her biri alanında uzman motor ustalarımız ve teknik personellerimiz ile karşılıyor, motor ile ilgili en küçük bir detayi şansa bırakmıyoruz.
 
Son teknoloji diagnostik takip sistemlerimiz ile motorun elektronik yada mekanik aksamlarının her birini ayrı ayrı inceleyerek, varsa arıza yada eksiklik gideriyor, eğer gerekli ise motoru rektifiyeye alıyoruz. Motorun ana önemli parçalarını yenilemek anlamına gelen rektifiye işleminde, motora bağlı tüm mekanik ve elektronik aksamları sökerek temizliyor yada yeni yedek parça ile değiştirilerek motorun performansını artırmaya yönelik kapsamlı bir bakım yapıyoruz. Böylelikle aracınız daha uzun yıllar sizinle, ilk günkü performansında ve motor kalitesinde yol almaya devam ediyor, bu bakım ile olası maddi kayıplı büyük arızalarında önüne geçmiş geçmiş oluyoruz.
 

İlgili Konular

Şanzıman Yağı Biterse Ne Olur

Şanzıman Yağı Biterse Ne Olur

Vites kutusu da olarak bilinen şanzıman, aracın hızını kontrol etme, azaltma yada hızlandırma için gerekli olan enerjiyi motordan alarak, istenilen değerdeki bu gücü diferansiyele iletmekle görevli bir aracı mekanizmadır.

Rehbere git

Çatlak Cam Tamiri

Rehbere git
Çatlak Cam Tamiri
Araba Vitese Geçmiyor

Araba Vitese Geçmiyor

Araçların çekiş ve hızını kontrol etmeye yarayan viteslerde, pek çok etkene bağlı olarak araba vitese geçmiyor sorunu ile karşılaşılmaktadır.

Rehbere git

Dizel Enjektör Arıza Belirtileri

Rehbere git
Dizel Enjektör Arıza Belirtileri